Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezleri ile Koruma Kurulları Kanununun 19 uncu maddesi gereğince 15 Mayıs 2006 tarihinde Ankara Hâkimevi'nde Bakanlığımız Müsteşarı Fahri KASIRGA başkanlığında Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezleri ile Koruma Kurulları Danışma Kurulu toplantısı 22 üyenin tamamının katılımıyla düzenlenmiştir.

 

Adalet Bakanlığı Müsteşarı Fahri KASIRGA konuşmasında; “Denetimli serbestlik kurumu toplumu koruyacak bir kurumdur. Bir şekilde suça bulaşmış suçla tanışmış insanların yeniden topluma tehdit oluşturmalarını önlemek için, onlara bir takım sosyal imkanlar sunarken onları günlük hayatlarında denetleyerek yeniden suç işlemelerine fırsat vermemek üzere planlanmış ve amaç olarak bunu ortaya koymuş bir kurumdur.” ifadesine yer vermiştir.

 

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanı Hüseyin ÖZALP konuşmasında; “Suçla mücadeleyi ve suç sonrası mücadeleyi tamamlayan bir müessese ve sevindirici bir gelişme olarak değerlendiriyorum.” ifadesini kullanmıştır.

 

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Namık ATA konuşmasında; “Kişinin infazı tamamladıktan sonra böylesi kurumsal bir yapılanma içine girip, gerek iş piyasası ile ilgili gerek diğer konularla ilgili rehberlik hizmeti alması son derece önemli bir konudur. Çünkü kişi  dışarıya çıktıktan sonra belirli bir süre nereye başvuracağını, ne yapacağını, nerelerden ve ne tür yardım alabileceğini bilmiyordu. Denetimli serbestlik bu anlamda büyük bir eksikliği tamamlamıştır.” ifadesine yer vermiştir.