Denetimli serbestlik ve Yardım Merkezleri İle Koruma Kurulları IV. Danışma Kurulu Toplantısı Ankara Hakimevi'nde Gerçekleşti

 

Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezleri ile Koruma Kurulları IV. Danışma Kurulu Toplantısı Adalet Bakanlığı Müsteşarı Ahmet KAHRAMAN Başkanlığında 17.04.2009 tarihinde Ankara Hâkimevi’nde gerçekleştirildi.

 

Adalet Bakanlığı Müsteşarı Sayın Ahmet KAHRAMAN’ın başkanlığını yürüttüğü IV. Danışma Kurulu Toplantısı’na Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İbrahim OKUR, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Nizamettin KALAMAN, Kanunlar Genel Müdürü Kenan ÖZDEMİR, Personel Genel Müdür Yardımcısı Ahmet CIVGIN, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürü Aziz YILDIRIM, Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanı Abdullah GÜVEN, Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Gülser USTAOĞLU, Türkiye İş Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Kazım YİĞİT, Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdür Yardımcısı Hasan TERZİ, Denetimli Serbestlik ve Yardım Hizmetlerinden Sorumlu Daire Başkanı Vehbi Kadri KAMER, Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanı Hüseyin ÖZALP, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Daire Başkanı Enis ÖZTÜRK, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Kaymakam A. Ufuk HASÇAKAL, Başbakanlık Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü Hukuk Müşaviri Gülsüm BÜKER, Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Hukuk Müşaviri Bilal YILMAZ, Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Ertan KAVASOĞLU, Jandarma Genel Komutanlığı Ceza ve Tevkifevleri Şube Müdürü Jandarma Binbaşı Seçkin KILIÇ, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tülin İÇLİ, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muharrem ÖZEN, Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmetler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ertan KAHRAMANOĞLU, Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Özcan ÇİNE ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Hukuk Müşaviri İskender ELVERDİ katıldı.

 

Toplantıda Adalet Bakanlığı Müsteşarı Ahmet KAHRAMAN’ın açılış konuşmalarının ardından Denetimli Serbestlik ve Yardım Hizmetlerinden Sorumlu Daire Başkanı Vehbi Kadri KAMER denetimli serbestlik hizmetlerinde koruma ve yardım hizmetleri ile III. Danışma Kurulu toplantısında alınan kararlar doğrultusunda yapılan çalışmalar hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

 

Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezleri ile Koruma Kurulları Danışma Kurulu IV. toplantısı “Çocuklara yönelik denetimli serbestlik hizmetlerinin daha etkin yürütülmesi”, “Ceza infaz kurumlarından salıverilen hükümlülerin istihdamı ve topluma kazandırılmalarına yönelik hizmetlerin güçlendirilmesi”, “Kamuya yararlı bir işte çalışma cezasının yaygın ve etkin olarak uygulanmasının arttırılması” ve “Türk Denetimli Serbestlik Hizmetlerinde Çocuklar ve Mağdurlarla İlgili Çalışmaların Geliştirilmesi Projesi” faaliyetlerine ilgili kurum ve kuruluşların etkin katılımının sağlanması” gündem başlıklarının görüşülmesi üzerine toplanırken, toplantı sonunda gündemde yer alan konularla ilgili olarak; III. Danışma Kurulu Toplantısında oluşturulmasına karar verilen alt komisyonların çalışmalarına devam etmesine, kamu kurumlarıyla iş birliğini ve denetimli serbestlik ve yardım hizmetlerinin daha etkin uygulanmasını amaçlayan protokollerin hazırlanarak bir sonraki Danışma Kurulu’nun gündemine getirilmesine, çocuklara yönelik denetimli serbestlik hizmetlerinin daha etkin yürütülmesini sağlamak amacıyla, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından hazırlanan “Aile Eğitim Programları”na denetimli serbestlik altındaki çocukların aileleri için yeni modül eklenmesine, “Türk Denetimli Serbestlik Hizmetlerinde Çocuklar ve Mağdurlarla İlgili Çalışmaların Geliştirilmesi Projesi” faaliyetlerine ilgili kurum ve kuruluşların etkin katılımının sağlanmasına karar verildi.

 

Kurulun toplantısı, katılımcılar tarafından iyi dilek ve temennilerin dile getirilmesi ile son buldu.