IX. Danışma Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

Ankara, Aralık 2014

Denetimli serbestlik sisteminin kurulduğu 2005 yılından bugüne kadar her yıl düzenli olarak yapılan Denetimli Serbestlik Hizmetleri Danışma Kurulu Toplantısının IX ncusu 26.12.2014 tarihinde Ankara Hâkimevi’nde gerçekleştirildi.

 

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz YILDIRIM’ın açılış konuşmasının ardından Daire Başkanı Esat IŞIK denetimli serbestliğin son bir yılında yapılanları içeren bir sunum yapmıştır.

 

Başkanlığını Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Yüksel KOCAMAN’ın yaptığı 9. Danışma Kurulu Toplantısı’na, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Gazi ALATAŞ, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz YILDIRIM, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürü Muharrem ÜRGÜP, Adalet Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı M.Fatih BELVİRANLI, Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Başkanlığı Emniyet Müdürü Battal Gazi ÖRÜMCEK, Jandarma Genel Komutanlığı Harekât Başkanlığı Asayiş Dairesi Başkanı Tuğgeneral Mehmet ARTAR, Sosyal Yardımlar Genel Müdür Yardımcısı Şebnem AVŞAR KURNAZ, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Ruh Sağlığı ve Programları Daire Başkanlığı Daire Başkanı Dr. Esra ALATAŞ, Hasta Hakları ve Tıbbi Sos. Hiz. Daire Başk. Daire Başkanı Yusuf ÖZTÜRK, Orman Genel Müdürlüğü Personel Daire Başkanı Yrd. Hüdaverdi ŞEN, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sosyal İçerme Daire Başkanı Zeynep HAN AKIN, Hacettepe Ü. Fen Edb. Fak. Sos. Ana Bilim Dalı Sosyoloji Bölümü Öğr. Üyesi Prof. Dr. Tülin İÇLİ, Ankara Ü. Hukuk Fak. Öğr. Üyesi Prof. Dr. Muharrem ÖZEN, Gazi Ü. Tıp Fak. Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğr. Üyesi Prof. Dr. Zehra ARIKAN, Başkent Ü. Sos. Hiz. Bölümü Öğr. Üyesi Doç. Dr. Ertan KAHRAMANOĞLU, Türk Kızılayı Genel Müdürü Mehmet GÜLLÜOĞLU, Kütüphaneler ve Yayımlar Gen. Md. Yrd. Fikret KOMSER, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Müdür Yardımcısı Cihan SAMANCI, Denetimli Serbestlik Daire Başkanı Esat IŞIK, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mesut DEMİRTAŞ, Kanunlar Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ali Murat NAS, Milli Eğitim Bakanlığı Hayatboyu Öğrenme Genel Müdürlüğü İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı İbrahim Nail BURAL, Cami Hizmetleri Daire Başkanı Selahattin ÇELEBİ, Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Madde Bağımlılığı İzleme Merkezi Müdür Vekili Cengiz ERİŞİR, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Hukuk Müşaviri Av. Fatma Yasemin ERTEKİN, Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı Hukuk İşleri Müdür Yardımcısı Av. Seray ŞENFER. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı apk Uzmanı Salih Turgay IŞIK, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanlığı Uzman Yasin EKMEN ve Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Uzman’ı Neceddin DEMİRDEN katıldı.

 

Toplantıda; denetimli serbestlik hizmetlerindeki yeni gelişmelere ilişkin sunumun ardından Kamu hizmeti cezalarının ülke genelinde uygulanması konusunda kurumlararası işbirliğinin güçlendirilmesi, yeni yaklaşım doğrultusunda madde bağımlılığı ile ilgili yapılan çalışmalar ve bağımlılık ile mücadelede daha koordineli bir işbirliğinin sağlanması, denetimli serbestlik hizmetlerinin ulusal düzeyde bilinirliğinin arttırılması ve bilimsel yönün güçlendirilmesi amacıyla, diğer kurum-kuruluşlar ve üniversiteler ile işbirliği içerisinde bilimsel çalışmalar ve tanıtım çalışmalarının gerçekleştirilmesi ile denetimli serbestlik çözüm önerilerini kapsayan, ulusal ya da uluslararası bir çalıştay  ya da sempozyum gerçekleştirilmesine ilişkin gündem maddeleri görüşüldü.

 

Danışma Kurulu Üyeleri tarafından görüşülen kararlar imza altına alınarak,  Danışma Kurulu Toplantısı tamamlandı.